
Dramatyczne zmiany wsparcia osieroconych w czasie Covid-19
Ks. dr hab. Piotr Krakowiak SAC – pallotyn, profesor UMK w Toruniu w katedrze Pedagogiki Społecznej i Pracy Socjalnej, Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych. Po 20 latach aktywnej pracy w opiece hospicyjno-paliatywnej, od roli wolontariusza, kapelana, koordynatora wolontariatu, psychologa, po dyrektora Hospicjum w Gdańsku, Założyciela i Prezesa Fundacji Hospicyjnej, pełni rolę Krajowego Duszpasterza Hospicjów przy Konferencji Episkopatu Polski. Pracuje głównie dydaktycznie i naukowo, ciągle spotykając się z osobami po stratach i w żałobie. Autor i redaktor serii 18 książek poświęconych opiece u kresu życia i wsparcia w żałobie w 6 językach. Jego zainteresowania badawcze związane są z teologią i psychologią pastoralną, pedagogiką opiekuńczą i pracą socjalną, dotyczą gł. opieki nad osobami u kresu życia i ich bliskimi w różnych środowiskach, od początków choroby, poprzez kolejne etapy aż po stratę i żałobę. Bada także różne aspekty wolontariatu i zaangażowania społecznego. W obszarze pedagogiki opiekuńczej przedmiotem badań jest wsparcie opiekunów rodzinnych w cyklu opieki, a szczególnie po stracie i w okresie żałoby. Prowadzi cykliczne zajęcia dla interdyscyplinarnych specjalistów z całej Europy w ramach prestiżowych Podyplomowych Studiów integrujących opiekę paliatywną: European Academy of Palliative Care (eupca.eu). Od 2016 roku w Szkocji zajmuje się badaniami dotyczącymi zaangażowania migrantów w procesy opieki nad osobami niesamodzielnymi i starszymi.
Ewelina Łęgowska – magister fizyki medycznej, wolontariuszka Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza i Fundacji Hospicyjnej, w 2021 roku nagrodzona w ogólnopolskim konkursie "Ośmiu Wspaniałych". Nauczycielka fizyki i koordynatorka szkolnego wolontariatu w dwóch trójmiejskich szkołach. Doktorantka Academii Copernicana oraz uczestniczka międzynarodowego kursu dla przyszłych liderów w opiece paliatywnej EUPCA.
Siostra Małgorzata Słomka – szarytka, ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, rekolekcjonistka, absolwentka krakowskich uczelni: WSP i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskie JP II. Spędziła 10 lat na misjach w Magadanie (Kołyma, Rosja), gdzie przed laty znajdowały się sowieckie łagry. Towarzyszyła kobietom, które podczas niewolniczej pracy w łagrach doświadczały przemocy seksualnej, były gwałcone i cierpiały z powodu skutków aborcji. Od 2015 roku prowadzi Dom Rekolekcyjny w Piwnicznej Zdroju, kontynując swoją służbę wśród kobiet, między innymi prowadząc rekolekcje „Winnica Racheli” dla osób po aborcji oraz dla rodziców, którzy utracili swoje dziecko w wyniku poronienia.
ZGŁOSZENIA
Prosimy o zgłoszenie zgłoszenia do 16 listopada na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Oferowane oferty (po imię nazwisko oraz adres mailowy) nazwisko na link do oferty ZOOM.
DOBROWOLNA OPŁATA
15 zł na konto BGŻ 92 2030 0045 1110 0000 0397 2830
Dziękujemy!